आयल निगमले ३४ हजार मेट्रिकटन क्षमताको ग्याँस भण्डारण डिपो बनाउने

आयल निगमले ३४ हजार मेट्रिकटन क्षमताको ग्याँस भण्डारण डिपो बनाउने

Nepal-Oil-Corporation-NOC

३१ असार, काठमाडौं । नेपाल आयल निगमले खाना पकाउने एलपी ग्यासको सहज आपूर्तिका लागि आफै ग्यास भण्डारण गर्ने भएको छ । यसका लागि मुलुकका विभिन्न पाँच स्थानमा ३५ हजार मेट्रिक टन क्षमताको ब्लक भण्डारण टयांक निर्माण गर्ने निगमले जनाएको छ ।

अहिलेसम्म निगमको आफ्नै ग्यास भण्डारण एवं बोटलिङ प्लान्ट छैन । निगमले निजी क्षेत्रका बोटललिङ प्लान्टलाई ग्यासको पीडीओ बिक्री गर्दै आइरहेको छ । करिव ५५ वटाको संख्यामा रहेका बोटलिङ प्लान्टसँग पनि जम्मा ६ हजार मेट्रिक टनमात्र भण्डारण क्षमता रहेको छ ।

‘अहिले नेपालमा गर्मी याममा २०/२१ लाख मेट्रिक टन र जाडो याममा २८/२९ हजार मेट्रिक टन ग्यासको खपत हुन्छ’ निगमका कार्यकारी निर्देशक गोपाल खड्काले भने- ‘मुलुकभित्र ग्यास प्रयाप्त भण्डारण गर्न नपाउँदा सानो कारणले पनि ठूलो अभाव सिर्जना हुने गरेको छ ।’

नेपालमा ३४ हजार मेटि्रक टन ग्यास भण्डार गर्न सकेमा केही गरी एक महिना ग्यास नआउँदा पनि धान्न सकिने खड्काको भनाई छ । अहिले निजी क्षेत्रका बोटलिङ प्लान्टको भण्डारले करिव ५ दिनको खपतमात्र धान्न सक्छ ।

हरेक वर्ष ग्यासको खपत १५ प्रतिशतका दरले वृद्धि भइरहेको हुँदा व्यवस्थित गर्न निगमलाई चुनौती बन्दै गइरहेको छ । ग्यासको आपूर्ति व्यवस्थालाई भरपर्दो र विश्वसनिय बनाउन निगमले भण्डारण ट्यांक निर्माण प्रकृया आगामी आर्थिक वर्षदेखि सुरु गर्ने जनाएको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like

लौकाहा-भौकाहा ताल नगर पालिकाको मिलेमतोमा शाहालाई ठेक्का

२०७४ चैत्र १४ बुधवार, भजानी कैलाली कैलालीको भजानी नगर